2022 წლამდე რეგისტრირებული ქართული იურიდიული პირები ვალდებულნი არიან ხელახლა დარეგისტრირდნენ იუსტიციის სახლში. ასეთი მოთხოვნა მითითებულია „მეწარმეთა შესახებ“ კანონში, რომელიც 2022 წლის 1 იანვრიდან შევიდა ძალაში.
კომპანიებმა უნდა განაახლონ სარეგისტრაციო მონაცემები და წარმოადგინონ ორგანიზაციის განახლებული წესდება და ასოციაციის მემორანდუმის დამტკიცებული ფორმა.
როგორ მიმდინარეობს ბიზნესის რეგისტრაციის პროცესი?
ორგანიზაციის საერთო კრებაზე მიიღება განახლებული წესდება და ასოციაციის მემორანდუმი. ეს დოკუმენტები მტკიცდება საერთო კრების ოქმზე ხელმოწერით.
ამრიგად,ჩამოყალიბებულია დოკუმენტების პაკეტი კომპანიის ხელახალი რეგისტრაციისთვის:
- განახლებული წესდება;
- დადგენილი ფორმის შესაბამისად შევსებული ასოციაციის მემორანდუმი;
- საერთო კრების ოქმი.
შემდგომ დოკუმენტები იგზავნება იუსტიციის სახლში რეგისტრაციისთვის.
რა ელის კომპანიას, თუ ხელახალი რეგისტრაციის პროცედურას არ გაივლიან?
იურიდიული პირები ვალდებულნი არიან განაახლონ შემადგენელი დოკუმენტები ამ კანონის ძალაში შესვლიდან 2 წლის ვადაში, ანუ 2023 წლის ბოლომდე. თუ აღნიშნული ვადის გასვლის შემდეგ კომპანია ხელახლა არ დარეგისტრირდება, საჯარო რეესტრი გამოგიგზავნით შეტყობინებას აღნიშნული დარღვევის აღმოფხვრის მოთხოვნით 3 თვის ვადაში, წინააღმდეგ შემთხვევაში იურიდიული პირის რეგისტრაცია უქმდება და კომპანია ჩაითვლება ლიკვიდირებულად.
როგორ ავიცილოთ თავიდან თქვენი კომპანიის რეგისტრაციის გაუქმება?
ამისათვის აუცილებელია კომპანიამ გაიაროს ხელახალი რეგისტრაცია  2023 წლის 31 დეკემბრამდე, ამაში Jara Accounting -ი დაგეხმარებათ. ჩვენ გაგიწევთ სრულ  იურიდიულ მომსახურებას ყველა ეტაპზე:
- მოგიმზადებთ განახლებულ საწესდებო დოკუმენტებს და საერთო კრების ოქმის.
- წარვადგენთ განახლებულ დოკუმენტებს იუსტიციის სახლში.
- თუ კომპანიის დამფუძნებლები იმყოფებიან საზღვარგარეთ, გთავაზობთ ამ პროცედურის  დისტანციურად განვახორციელებას,მინდობილობის საფუძველზე.
Jara Accounting-ის მომხმარებელთა მხარდაჭერის ერთ-ერთი მთავარი ასპექტია ქართულ ენაზე სახელმწიფო უწყებებთან ურთიერთობა, რაც საშუალებას გვაძლევს უმოკლეს დროში მოვაგვაროთ შესაძლო პრობლემები.
დამატებითი შეკითხვების შემთხვევაში, კომპანიის ხელახალ რეგისტრაციასთან დაკავშირებით,Jara Accounting-ის სპეციალისტები გაგიწევენ დეტალურ კონსულტაციას და დაგეხმარებიან გაერკვიოთ „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრულ რეგულაციებში.

Юридические лица и ИП Грузии обязаны заново пройти процедуру регистрации до конца 2023 года
Юридические лица и ИП Грузии, зарегистрированные до 2022 года, обязаны вновь пройти процедуру регистрации в юстиции. Такое требование указано в законе «О предпринимателях», вступившем в силу с 1 января 2022 года.
Компаниям и индивидуальным предпринимателям необходимо обновить свои регистрационные данные и представить актуализированный Устав организации и утвержденную форму учредительного договора.
Как проходит процесс перерегистрации бизнеса либо ИП?
На общем собрании организации принимаются обновленный Устав и учредительный договор. Эти документы утверждаются подписанием протокола общего собрания.
Таким образом формируется пакет документов для перерегистрации компании:
• обновленный Устав;
• учредительный договор, заполненный в соответствии с установленной формой;
• протокол общего собрания.
Далее указанные документы отправляются в юстицию для регистрации. Для ИП предусмотрен другой перечень документов, процедура аналогична.
Что ждет компанию или ИП, если не пройти повторную процедуру регистрации?
Юридические лица обязаны обновить свои учредительные документы, а ИП свои данные в течение 2 лет после вступления в силу данного закона, то есть до конца 2023 года. Если по истечению указанного периода так и не пройти повторную регистрацию, юстиция направит уведомление с требованием в 3-месячный срок устранить данное нарушение, в противном случае регистрация юридического лица или ИП будет аннулирована, а компания либо ИП ликвидирована.
Как избежать аннулирования регистрации вашей компании или ИП?
Для этого необходимо пройти обновленную регистрацию до 31 декабря 2023 года. В этом вам поможет компания Jara Accounting. Мы окажем юридическую поддержку на каждом этапе прохождения процедуры:
• грамотно составим необходимые документы для ИП либо организации,
• окажем сопровождение при подаче документов в юстицию;
• в случае нахождения ИП или учредителей компании за границей, оформим данную процедуру
дистанционно на основании доверенности.
Одним из ключевых аспектов клиентской поддержки Jara Accounting является взаимодействие с государственными органами на грузинском языке, что в кратчайший срок позволяет решить имеющиеся задачи.
Если у вас возникли вопросы по теме повторной регистрации компании, специалисты Jara Accounting проведут для вас подробную консультацию и помогут разобраться в требованиях закона Грузии «О предпринимателях».