იურიდიული კონსულტაცია კერძო პირებისთვის
Jara Accounting-ის გამოცდილი იურისტები ამომწურავ კონსულტაციას გაგიწევენ სამოქალქო სამართალთან დაკავშრიებულ საკითხებში.
უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული მომსახურება
უცხო ქვეყნის მოქალაქეს შეუზღუდავად შეუძლია უძრავი ქონების ფლობა საქართველოში, გამონაკლისია მხოლოდ სასოფლო სამეურნეო მიწა.
უძრავი ქონების მესაკუთრეების შემოწმება შესაძლებელია საჯარო რეესტრის ვებ გვერდზე. ამისთვის თქვენ დაგჭირდებათ აღნიშნული ქონების საკადასტრო კოდი. ამასთან, თქვენ შეგიძლიათ ნივთის შეძენამდე გამოითხოვოთ შესაბამისი დოკუმენტაცია, უძრავი ქონების უფლებრივი მდგომარეობისა და მესაკუთრის შესახებ.
ძირითადად უძრავი ქონების ნასყიდობის ხელშეკრულება ფორმდება საჯარო რეესტრში. ცალკეულ შემთხვევებში შესაძლოა ნოტარიუსის მომსახურების გამოყენებაც. ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმებამდე მხარეებს შესაძლებლობა აქვთ გააფორმონ წინასწარი ხელშეკრულება, რომელიც განსაზღვრავს ძირითადი ხელშეკრულების გაფორმების ვალდებულებას.
ბინადრობის ნებართვა
ამ შემთხვევაში შესაძლებელია ბინადრობის ნებართვის მიღება, თუკი საწარმოს წლიური ბრუნვა აღემატება 50 000 ლარს.
თუ თქვენ ხართ იმ 95 ქვეყნიდან ერთერთის მოქალაქე, რომელთაც არ მოეთხოვებათ საქართველოში მოგზაურობისთვის ვიზის აღება, შეგიძლიათ 1 წლამდე ვადით დარჩეთ და იმუშაოთ საქართველოში დამატებითი ნებართვის გარეშე. თუმცა, მომხარებების გარკვეული ნაწილი ამჯობინებს ბინადრობის ნებართვის აღებას, რათა ქვეყნიდან გასვლისა და უკან შემოსვლის შემთხვევაში მიიღოს დამატებითი გარანტიები. ყოველ ჯერზე საღვრის გადმოკვეთის შემთხვევაში, როცა უცხო ქვეყნის მოქალაქეს არ აქვს ბინადრობის ნებართვა, მესაზღვრე ინდივიდუალურად იღებს გადაწყვეტილებს მისი საქართველოში შემოშვების თაობაზე. ბინადრობის ნებართვა შესაძლოა გამოყენებული იქნას საგდასახადო რეზიდენტის სტატუსის მისაღებადაც. თუმცა თუ თქვენ ქვეყანაში უწყვეტად იმყოფებით 183 დღის განმავლობაში, თქვენ ავტომატურად ხდებით საგადასახადო რეზიდენტი. საგადასახადო ტვირთის შემსუბუქების მიზნით, უმჯობესი იქნება თქვენს საგადასახადო ვალდებულებსა და სტატუსთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას საქართველოში ჩამსვლამდე მიიღებთ.

Legal consultation for private individuals
The experienced lawyers at Jara Accounting provide consultations for individuals on civil law matters, including support for real estate transactions and residence permit issues.
Support of real estate transactions
Yes, foreign citizens can buy real estate in Georgia. The restriction applies only to agricultural land.
You can check the ownership rights in Georgia on the real estate registry portal. To do that, you'll need the property's cadastral data. You'll also require a document describing the legal status of the property to determine the presence of restrictions on the day of application.
The purchase of real estate is recorded in the state registry based on the sale and purchase agreement. In specific cases, a notary may be required. Before signing the main sale and purchase agreement, the parties can sign a preliminary sale and purchase agreement that indicates the commitment to sign the main agreement in the future.
Residence Permit
Yes, it's possible if your business has an annual turnover of 50,000 GEL.
If you're a citizen of one of the 95 countries that can travel to Georgia without a visa, you can spend up to 1 full year in Georgia, including work in Georgia, without any additional permits. However, many people still want to get a residence permit to protect themselves from possible future changes in legislation and get additional protection while traveling (technically, it's the border guard's decision to allow you into the country if you don't have a residency) or confirm resident status for tax reasons. If you spend at least 183 days in Georgia during 1 tax year, you'll automatically become a tax resident. As a rule, it's better to sort out your tax obligations and options even before you arrive in order to minimize taxes.
The lawyers at Jara Accounting provide consultations on civil law issues, helping individuals resolve various legal matters.