საქართველოში საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვის აღდგენით შეიძლება დაინტერესდნენ ის კომპანიები და ინდივიდუალური მეწარმეები, რომელთაც, გარკვეული მიზეზით, არ აქვთ ან არასათანადოდ ხდება საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვა. თუ გაგიჩნდათ ეჭვი, რომ თქვენი საქმის საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვის წარმოების ხარისხი არ შეესაბამება მოთხოვნებს, შეიძლება, დაგჭირდეთ საქმიანობის დასაწყისიდან წარმოებული საბუღალტრო აღრიცხვის მთლიანად აღდგენა. მოცემულ სტატიაში დაგეხმარებით, გაერკვეთ ამ პროცესის ყველა ნიუანსში.
რატომ არის ასეთი მნიშვნელოვანი საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვის გამართული წარმოება საქართველოში
საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, ყოველი კომპანია ვალდებულია, აწარმოოს საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვა, მაგალითად, კამერალური და გასვლითი საგადასახადო შემოწმებისას, საგადასახადო ინსპექცია, პირველ რიგში, ითხოვს ელეტრონული აღრიცხვის მონაცემებს, რომლის მიხედვითაც შედგა და მოწოდებულ იქნა დეკლარაციები.პრაქტიკაში გვხვდება სხვადასხვაგვარი შეცდომა:
- არ არის ელექტრონული აღრიცხვა - მოწოდებულია მხოლოდ ის დეკლარაციები, რომლებიც შედგენილია საბანკო ამონაწერების ან სხვა შიდა ცხრილების მიხედვით Excel ფორმატში.
- არ არის არც საბუღალტრო, არც საგადასახადო აღრიცხვა - დეკლარაციების მოწოდება სულ არ ხდება ან არასრული მოცულობით და შეცდომებით, რომლებიც კორექტირებას საჭიროებს. ზოგჯერ, ასეთი კომპანიები გადარიცხავენ საჭირო გადასახადებს შესაბამისი წერილობითი დეკლარაციების წარდგენის გარეშე.
მოვიყვანთ მაგალითს ჩვენი სამუშაო პრაქტიკიდან. ერთ-ერთმა კლიენტმა მოგვმართა დეკლარაციების შემოწმების თაობაზე. დასაწყისშივე ნათელი გახდა, რომ არაკომპეტენტურმა ბუღალტერმა დარიცხული ხელფასებიდან შეადგინა დეკლარაციები მხოლოდ საშემოსავლო გადასახადზე, ხოლო 45 წლამდე თანამშრომლებისთვის საპენსიო შენატანთან (შეადგენს 2% ან 4%-ს გამომდინარე შეთანხმებიდან დასაქმებულსა და დამსაქმებელს შორის) დაკავშირებული დეკლარაცია დაავიწყდა. შედეგად მოყვა ჯარიმები და საურავები. აღრიცხვის აღდგენა, პირველ რიგში, თავიდან აგარიდებთ სანქციებს შემოსავლების სამსახურის მხრიდან და, ასევე, საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვას მოიყვანს შესაბამისობაში საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნებთან.
რისგან შედგება აღდგენის პროცესი და რითი უნდა დავიწყოთ მომზადება
საბუღალტრო აღრიცხვის აღდგენა შრომატევადი პროცესია, მიმართული ფინანსური დოკუმენტების მოწესრიგებისკენ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად . კომპანიები ძირითადად მოგვმართავენ შემდეგ საკითხებზე:
- როდესაც საბუღალტრო აღრიცხვა არ წარმოებდა კომპანიის დაარსების დღიდან;
- წინა ბუღალტრის არაკომპეტენტურობისას, რამაც შექმნა გარკვეული პრობლემები და საჭიროა მთლიანი აღრიცხვის პერიოდის გადამოწმება;
- თუ პირველად დოკუმენტაციაში აღმოჩენილია შეცდომები და უზუსტობები;
- საქმის დაჭერისას არაკეთილსინდისიერ ბუღალტერთან, რომელიც კომპანიაში მუშაობდა, თუმცა უთანხმოების გამო დატოვა თანამდებობა და არ დააბრუნდა დოკუმენტები;
- ფორს-მაჟორული გარემოებისას, რამაც გამოიწვია პირველადი დოკუმენტების დაკარგვა.
საბუღალტრო აღრიცხვის აღდგენის კონკრეტული ვადები საქართველოს კანონმდებლობაში არაა გაწერილი. პროცესის ხანგრძლივობა დამოკიდებულია თქვენი კომპანიის არსებობის დროსა და ფინანსური საქმიანობის მოცულობაზე. მაგრამ, რა თქმა უნდა, რაც მალე მოიყვანთ წესრიგში თქვენს ბუღალტერიას, მით ნაკლებია შანსი, რომ საგადასახადო შემოწმება დაგაჯარიმებთ აუცილებელი დოკუმენტაციის არქონისთვის ან, საერთოდ, დაბლოკავს თქვენს საქმიანობას.აღრიცხვის აღდეგისთვის აუცილებელია:
- მიიღოთ ინფორმაცია, წარმოებდა თუ არა ელექტრონული აღრიცხვა და რომელ პროგრამაში, მიიღოთ წვდომა მასთან;
- გადასცეთ კომპანიის საბანკო ამონაწერი მთლიან სამეწარმეო პერიოდზე Excel ფორმატში;
- მიიღოთ წვდომა საგადასახადო პორტალ RS.ge-ზე (კომპანიის ლოგინი და პაროლი);
- მიიღოთ ყველა არსებული პირველადი დოკუმენტაცია - ხელშეკრულებები, მიღება-ჩაბარების აქტები, ინვოისები და აქტები ინვენტარიზაციაზე.
თვითონ აღდგენის პროცესი შედგება შემდეგი ნაბიჯებისგან:
- ხელმისაწვდომი პირველადი დოკუმენტაციის საბანკო ტრანზაქციების და დარიცხვების გადატანა საბუღალტრო პროგრამაში ან შესაბამისი ჩანაწერების შემოწმება;
- გაახლებული დეკლარაციების ფორმირება ყველა სახის გადასახადის ელექტრონული აღრიცხვის მონაცემების საფუძველზე;
- ადრე მოწოდებული დეკლარაციების კორექტირება საგადასახადო პორტალზე გაახლებული დეკლარაციების მონაცემებზე დაყრდნობით;
- გადასახადის გადახდა/ანაზღაურება და კლიენტისთვის აღრიცხვის მიწოდება.
ამ პროცესში მეწარმის მთავარი ამოცანაა ორგანიზაციის საქმიანობაზე, საბანკო ამონაწერებზე, პირველად დოკუმენტაციაზე ყველა არსებული მონაცემის შეგროვება. რაც უფრო სრულყოფილად იქნება მოწოდებული დოკუმენტაცია აღრიცხვის აღდგენისთვის, მით მალე შესრულდება მოცემული დავალება.
როგორ ავირიდოთ თავიდან საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვის აღდგენის აუცილებლობა საქართველოში
პირველ რიგში, უნდა გავიგოთ, როგორ მუშაობს ბუღალტერი, რომელსაც ანდობთ თქვენი ბიზნესის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან პროცესს. აუცილებლად უნდა გაარკვიოთ, თქვენი მომავალი სპეციალისტი რომელ პროგრამაში აწარმოებს აღრიცხვას, რა პერიოდულობით შეაქვს მონაცემები, როგორ გაანგარიშებას მოგაწოდებთ და რა სიხშირით. ამასთან დაკავშირებით უფრო დეტალურად განხილულია ერთ-ერთ წინა სტატიაში.
როდესაც იწყებთ ბიზნესს, განსაკუთრებით, თუ ეს თქვენთვის პირველი შემთხვევაა და, თან , სხვა ქვეყანაში, შეიძლება ბოლომდე ვერ გაიაზროთ და იცოდეთ, რა მოთხოვნებს უნდა აკმაყოფილებდეს საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვა. როდესაც აღმოაჩენთ უხეშ შეცდომებს და პრობლემები შეგექმნებათ საგადასახადო ინსპექციასთან ან/და დაკარგავთ კონტროლს საკუთარი კომპანიის ფინანსებზე, შეიძლება, უკვე გვიანი იყოს. სწორედ ამიტომ ძალიან მნიშვნელოვნია, დასაწყისიდანვე საგულდაგულოდ აწარმოოთ საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვა, მაგრამ ეს თუ გამოტოვეთ, ჯერ ყველაფერი დაკარგული არაა და არის შესაძლებლობა, აღადგინოთ საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვა საქართველოში.არ დაკარგოთ დრო ახალი ბუღალტრის ძიებასა და მისი კომპეტენტურობის შემოწმებაში, ნუ დააყენებთ საფრთხის ქვეშ თქვენს ბიზნესს - Jara Accounting-ის პროფესიონალური პასუხისმგებლობის დაზღვევის მქონე სპეციალისტები მზად არიან გაგიწიონ მომსახურება მაქსიმალურად შეზღუდულ ვადებში, აღადგინონ საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვა საქართველოში.

Восстановление бухгалтерского и налогового учета в Грузии может заинтересовать те компании и индивидуальных предпринимателей, у которых в силу каких-то причин отсутствует или ненадлежащим образом ведется бухгалтерский и налоговый учет. Если у вас появились подозрения, что качество ведения бухгалтерского и налогового учета в вашем деле не соответствует требованиям, вам может понадобиться восстановление бухгалтерского учет с самого начала ведения хозяйственной деятельности. В этой статье мы поможем вам разобраться во всех нюансах этого процесса.
Почему так важно грамотное ведение бухгалтерского и налогового учета в Грузии
В соответствии с законодательством Грузии каждая компания обязана вести бухгалтерский и налоговый учет. Например, при проведении камеральной или выездной налоговой проверки, налоговая инспекция в первую очередь требует данные электронного учета, на основании которых были сформированы и поданы декларации.
На практике встречаются различные ошибки:
- Электронный учет отсутствует, подаются только декларации на основании данных из банковских выписок или других внутренних таблиц в формате Excel.
- Отсутствует и бухгалтерский, и налоговый учет - то есть даже декларации не подаются или подаются не в полном объеме, с ошибками и требуют корректировки. Иногда, такие компании даже перечисляют положенные налоги, не подавая при этом соответствующие письменные декларации.
Приведем пример из нашей рабочей практики. Один из клиентов обратился за услугой проверки деклараций, и уже на начальном этапе стало ясно, что ранее некомпетентный бухгалтер с начисленных заработных плат подавал только декларации по подоходному налогу, забыв при этом о декларировании пенсионного взноса (2 или 4% в зависимости от договоренностей сотрудник-работодатель) для всех работников — граждан Грузии до 45 лет. Результат — уплата взносов за все истекшие периоды и пени за несвоевременную уплату и декларирование.
Восстановление учета — это, в первую очередь, снятие риска санкций со стороны налоговой инспекции и приведение бухгалтерии и налоговой отчетности в полное соответствие с требованиями грузинского законодательства.
Из чего состоит процесс восстановления и с чего начать подготовку
Восстановление бухгалтерии — трудоемкий процесс, который нацелен на упорядочивание всей финансовой документации компании в четком соответствии с законодательством Грузии. Основные причины по которым к нам обычно обращаются с запросом компании:
- Когда по определенным причинам ведение бухгалтерского учета не осуществлялось со дня основания компании;
- Некомпетентность предыдущего бухгалтера, которая повлекла за собой некоторые проблемы и есть необходимость перепроверки всего учетного периода;
- Были обнаружены ошибки и неточности в первичной документации;
- Недобросовестность бухгалтера, который занимался делами компании и в связи с разногласиями покинул должность и не вернул документы;
- Форс-мажорные обстоятельства, которые привели к потере всей первичной документации.
Конкретные сроки восстановления бухгалтерии в Грузии не прописаны в законодательстве. Длительность процесса будет зависеть от времени, которое ваша компания существует и объемов вашей финансовой деятельности. Но естественно чем раньше вы приведете свою бухгалтерию в порядок тем меньше вероятность того, что налоговая проверка не обнаружив у вас необходимой документации оштрафует или даже заблокирует вашу деятельность.
Для восстановления учета необходимо:
- Получить данные о том велся ли электронный учет ранее и в какой программе, получить доступ к ней;
- Передать банковскую выписку компании в формате Excel за весь период хозяйственной деятельности;
- Получить доступ на налоговый портал RS.ge (логин и пароль компании);
- Получить всю имеющуюся первичную документацию - договоры, акты, счета-фактуры, инвойсы и акты об инвентаризации.
Сам процесс восстановления состоит из следующих общих шагов:
- Перенос банковских транзакций и начислений по фактически имеющейся первичной документации в бухгалтерскую программу или проверка соответствующих проводок;
- Формирование обновленных деклараций на основании данных электронного учета по всем видам налогов;
- Корректировка ранее поданных деклараций на налоговом портале в соответствии с данными обновленных деклараций;
- Уплата/Возмещение налога и подача отчета клиенту.
Основная задача предпринимателя в данном процессе — собрать все имеющиеся данные о хозяйственной деятельности организации, банковские выписки, первичную документацию. Чем полноценнее будет передана документация для восстановления - тем быстрее будет завершена данная задача.
Как избежать необходимости восстановления бухгалтерского и налогового учета в Грузии
В первую очередь, нужно понять каким образом работает бухгалтер, которому вы доверяете один из самых важных процессов вашего бизнеса. Нужно обязательно узнать в какой программе ведет учет ваш будущий специалист, с какой периодичностью вносит данные, какую отчетность готов предоставить вам и как часто. Подробнее мы рассказывали об этом в одной из предыдущих статей.
Начав свой бизнес, особенно если это у вас в первый раз, а еще и в другой стране вы можете не до конца осознавать и знать какие требования есть к бухгалтерскому и налоговому учету. Когда вы обнаружите грубые нарушения и возникнут проблемы с налоговой инспекцией или же вы потеряете контроль над финансами в собственной компании - может быть уже поздно. Поэтому так важно с самого начала очень тщательно вести бухгалтерский и налоговый учет, но если вы пропустили это, то не все еще потеряно и есть возможность восстановления бухгалтерского и налогового учета в Грузии.
Не тратьте время на поиск нового бухгалтера, проверку его компетентности и не рискуйте собственным бизнесом — профессионально застрахованные специалисты Jara Accounting в максимально сжатые сроки готовы оказать вам услугу — восстановление бухгалтерского и налогового учета в Грузии.