დისტანციური საბუღალტრო აღრიცხვის მომსახურება საქართველოში
აუთსორსინგის პროფესიონალებთან მიმართვა და დელეგირება ბიზნესის ისეთი არასაკვანძო ფუნქციებისა, როგორებიცაა დისტანციური საბუღალტრო აღრიცხვის მომსახურება და საგადასახადო კონსალტინგი, უბრალოდ აუცილებლობა კი არაა, არამედ ხშირად ეს ერთადერთი სწორი გადაწყვეტილებაა მთლიანად დისტანციურ მუშაობის რეჟიმზე გადასვლისას. კომპანიის ძიებისას, როგორც წესი, პრობლემები არ ჩნდება: საძიებო ველში სასურველი მომსახურების მითითების შემდეგ ასობით შემოთავაზება გაჩნდება, მაგრამ როგორ უნდა აირჩიოთ ისეთი კომპანია, რომელიც ყველა თქვენს მოთხოვნას დააკმაყოფილებს? და, ყველაზე მთავარი, რა მოთხოვნების წამოყენება არის სასურველი, როდესაც დისტანციურად მომუშავე საბუღალტრო კომპანიას ირჩევთ? სწორედ ამის ახსნას შევეცდებით მოცემულ სტატიაში.
ფრილანსერი თუ საბუღალტრო კომპანია აუთსორსზე?
თავდაპირველად, აუცელებელია, გაიგოთ, თუ რა განსხვავებაა დისტანციურად მომუშავე ფრილანსერსა და იმ კომპანიას შორის, რომელიც გთავაზობთ დისტანციურ საბუღალტრო მომსახურებას. დისტანციურად მომუშავე ბუღალტრის როლში მყოფი ფიზიკური პირი, როგორც წესი, მუშაობს ხელშეკრულების გარეშე, შესაბამისად, არც მას, არც თქვენ არანაირი ვალდებულება არ გეკისრებათ, ამიტომ, საბუღალტრო საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე და იმის გათვალისწინებითაც, რომ ამ სფეროს პირდაპირი კავშირი აქვს თქვენს ფულთან - ეს საკმაოდ სარისკო ვარიანტია. უსაფრთხოება არის აუცილებელი ფაქტორი, როდესაც საქმე თქვენი ბიზნესის ფინანსებს ეხება, ამიტომ მისი უგულებელყოფა არ შეიძლება.
საქმიანი ურთიერთობა ფრილანსერთან არაფრითაა მხარდაჭერილი - გადახდები უმეტესად ხორციელდება სალაროს გვერდის ავლით, რაც შესრულებულ სამუშაოზე პასუხისმგებლობისგან ათავისუფლებს. თუ გაგიმართლებთ, შეიძლება, შეგხვდეთ ისეთი ბუღალტერი, რომელიც მოამზადებს და გააგზავნის ანგარიშგებებს, აწარმოებს დოკუმენტაციებს, დაგეხმარებათ გადასახადების ოპტიმიზაციაში და გაგიწევთ კონსულტაციას თქვენს კითხვებზე. მაგრამ ხელშეკრულების გარეშე თქვენ არ ხართ დაზღვეული ადამიანური ფაქტორებისგან, როგორიცაა, მაგალითად, დეკლარაციების მიწოდების დროს უეცარი ავადმყოფობა ან 10 ქორწილი/დაკრძალვა ერთ თვეში.
კომპანიები, რომლებიც გთავაზობთ დისტანციურ საბუღალტრო მომსახურებას, საგრძნობლად მეტ ნდობას იმსახურებენ, თუ ხელშეკრულება სწორადაა შედგენილი და ყველა მოთხოვნაა გათვალისწინებული. როგორც წესი, ასეთ კომპანიებში ერთზე მეტი ბუღალტერია, ისინი უზიარებენ გამოცდილებას და ეხმარებიან ერთმანეთს, ამიტომ თქვენ ნამდვილად არ აღმოჩნდებით გამოუვალ მდგომარეობაში დეკლარაციების ჩაბარების კვირას, როდესაც რომელიმე მათგანი ქმედუუნარო იქნება (ან გაშვებული იქნება შვებულებაში).
როგორ გავიგოთ, რომ კომპანია თქვენ შეგეფერებათ?
იმისათვის, რომ სწორად შეარჩიოთ კომპანია, უნდა მიაქციოთ ყურადღება შემდეგ მაჩვენებლებს:
1. კომპანიის პოზიცია ბაზარზე (ინფორმაცია კლიენტებზე, საიტი, სოციალური ქსელი), რაც უფრო მეტი ინფორმაციაა მოცემული, მით უფრო მეტ ნდობას აღძრავს ასეთი კომპანია;
2. შეიტყვეთ მეტი კომპანიის თანამშრომლებსა და მათი გამოცდილების შესახებ. ჩვეულებრივ, ასეთი ინფორმაცია განთავსებულია საიტზე;
3. გაიგეთ რაში სპეციალიზდება კომპანია, მის მიერ მოცემული მომსახურების ჩამონათვალი საბუღალტრო სფეროში და ურთიერთობა ინსტრუმენტთან.
4. გაიგეთ, რომელ პროგრამულ უზრუნველყოფას იყენებს კომპანია და რა სახით აწარმოებს ის საბუღალტრო აღრიცხვას. მაგალითად, ჩვენ ვიყენებთ პროგრამას Balance.ge. იმის გარდა, რომ აქ ვაწარმოებთ საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვას, შესაძლებელია, ასევე სამენეჯერო ჩანაწერების გაკეთება, რომლის საშუალებითაც შეგიძლიათ, თვალი ადევნოთ ფულადი სახსრების მოძრაობას და ჩამოტვირთოთ ფინანსური ანგარიშგებები. ეს ფუნქცია ეხმარება კლიენტებს ნებისმიერ დროს მიიღონ საჭირო ინფორმაცია.
5. ქლაუდ საცავი და ელექტრონული ფორმით ხელშეკრულების გაფორმების საშუალება. პირადი შეხვედრები საერთოდ არ არის საჭირო, ნებისმიერი საკითხის გადაჭრა შესაძლებელია ონლაინ მესენჯერის ( ჩვენ შემთხვევაში Telegram-ის) დახმარებით ან ვიდეოკონფერენციის მეშვეობით (Google meet, Zoom) შეიძლება სადავო საგადასახადო საკითხის მოგვარება.
6. თანმხლები მომსახურებები: აუდიტი, სახელშეკრულებო სამუშაო, family office, იურიდიული საკითხები. მნიშვნელოვანია, რომ კომპანია არ შემოიფარგლებოდეს მხოლოდ საბუღალტრო მომსახურებით, უნდა სთავაზობდეს მთელ სპექტრს მომსახურებებისას და უწევდეს კონსულტაციას ყველა წამოჭრილ საკითხთან დაკავშირებით;
7. ყველა გაანგარიშებასა და დეკლარაციაში კომპანიის ფინანსური პასუხისმგებლობა უნდა იყოს გაწერილი ხელშეკრულებაში. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია და აუციელბელია, ყურადღების გამახვილება მასზე.
8. კომპანიის პასუხისმგებლობის დაზღვევაც ძალიან მნიშვნელოვანია, უნდა გაარკვიოთ არის თუ არა დაზღვეული კომპანიის პასუხისმგებლობა, როგორც საბუღალტრო სააგენტო. თუ დაშვებული იქნება შეცდომა, დაზღვევის თანხის ფარგლებში ზარალი მთლიანად ანაზღაურდება;
9. კომუნიკაცია მოსახერხებელ მესენჯერებში, სწრაფი რეაგირება და წამოჭრილი საკითხების დროული გადაწყვეტა.
რისი შემოწმებაა სასურველი ხელშეკრულებაში?
ახლა განვიხილოთ, თუ რა მოთხოვნებს უნდა აკმაყოფილებდეს დისტანციურად მომუშავე საბუღალტრო კომპანია და რა უნდა შევიტანოთ აუცილებლად ხელშეკრულებაში:
• მოქმედი კანონმდებლობის გათვალისწინებით ვალდებულებათა კეთილსინდისიერად შესრულება;
• პირველად დოკუმენტებზე დაყრდნობით კლიენტის საქმიანი ან სხვა ოპერაციების აღრიცხვის წარმოება;
• სამუშაოს ჩაბარება დათქმულ დროში;
• აბსოლუტური კონფიდენციალურობა;
• დოკუმენტების დაბრუნება ხელშეკრულების ვადის გასვლის შემდეგ;
• ფინანსური პასუხისმგებლობა, გამოხატული საგადასახადო ორგანოების მიერ დაწესებული ჯარიმების ან საურავების კომპენსაციით, რაც ბრალად მიუძღვის საბუღალტრო კომპანიას, ჩაბარების დაგვიანებასა ან არასწორად მოწოდებულ ინფორმაციაზე.
როგორც ხედავთ, ჩვენი კომპანია აკმაყოფილებს ყველა ზემოჩამოთვლილ მოთხოვნასა და სტანდარტს. დატოვეთ განაცხადი და მიიღეთ უფასო კონსულტაცია დისტანციურ საბუღალტრო მომსახურებების თემაზე.

Удаленные бухгалтерские услуги в Грузии
Обращаться к аутсорс профессионалам и делегировать им неключевые функции бизнеса, такие как удаленные бухгалтерские услуги и налоговое планирование, ‒ это уже не просто необходимость, зачастую это единственное правильное решение в условиях тотального перехода на дистанционную работу. Проблем с поиском компании обычно не возникает. Вбив необходимую услугу в поисковую строку на вас посыпятся сотни предложений, но как выбрать правильную компанию отвечающую всем вашим требованием. А самое главное какие требования стоит предъявлять выбирая бухгалтерскую компанию работающую удаленно, мы попробуем объяснить в данной статье.
Фрилансер или бухгалтерская компания на аутсорс?
Для начала вам нужно понять в чем качественное отличие фрилансера на удаленке от компании, которая предоставляет удаленные бухгалтерские услуги. Физическое лицо в роли дистанционного бухгалтера обычно работает без договора, соответственно не берет и не несет никакую ответственность. Учитывая специфику бухгалтерской деятельности и то, что эта сфера напрямую связана с вашими деньгами ‒ это очень рискованный вариант. Безопасность, то чем нельзя пренебрегать, когда дело касается финансового благополучия вашего бизнеса.
Рабочие отношения с фрилансером ничем не подкреплены, оплата услуг зачастую производится мимо кассы, что априори освобождает от ответственности за сделанную работу.  Если повезет, вы сможете найти добросовестного бухгалтера, который займется подготовкой и отправкой отчетности, будет вести документацию, помогать с оптимизацией налогообложения и консультировать вас по возникающим вопросам. Но без договора вы не застрахованы от человеческого фактора в виде внезапной болезни во время подачи декларации или 10 свадеб/похорон за один месяц.
Компании, которая предоставляет удаленные бухгалтерские услуги внушает значительно больше доверия, если договор составлен грамотно и учтены все требования. Обычно в таких компаниях больше одного бухгалтера ‒ они обмениваются опытом и помогают друг другу, поэтому вы точно не окажетесь в безвыходной ситуации во время отчетной недели, когда один из них окажется недееспособен (или уйдет в творческий отпуск).
Как понять, что компания вам подходит?
Для того чтобы правильно выбрать компанию нужно обращать внимание на данные показателей:
1. Позиционирование компании на рынке (информация о клиентах, сайт, социальные сети). Чем больше грамотной информации представлено, тем больше компания вызывает доверия;Узнать подробно о сотрудниках компании и их опыте. Обычна эта информация представлена на сайте;
2. Понять на чем специализируется компания. Перечень услуг предоставляемых компанией в рамках бухучета и взаимосвязь с инструментом;
3. Узнать о программном учете, в каком инструменте работает компания и каким образом она организовывает ведение бухгалтерского учета. Например, мы пользуемся программой Balance.ge. Помимо того, что там ведется бухгалтерский и налоговый учет, есть возможность выполнения менеджерской записи, где в режиме онлайн можно отслеживать информацию о движение денежных средств, выгружать финансовые отчеты. Эта функция помогает клиентам в любой момент узнать всю необходимую информацию;
4. Облачное хранилище и возможность подписания договоров в электронном формате. Личные встречи с клиентом абсолютно необязательны любые вопросы можно решить онлайн с помощью мессенджера (в нашем случае Telegram) или с помощью видеоконференции (Google meet, Zoom) можно решить любые спорные налоговые вопросы;
5. Сопутствующие услуги: аудит, договорно-правовая работа, family office, юридические вопросы. Важно, чтобы компания не ограничивалась одним бухгалтерским учетом, а давала полный спектр услуг и поддержку в виде консультаций по всем возникающим вопросам;
6. Финансовая ответственность компании должна быть прописана в договоре за все расчеты и декларации. Это очень важно и на это обязательно нужно обращать внимание;
7. Страхование ответственности компании тоже очень важно, нужно проверять застрахована ли ответственность компании как бухгалтерского агентства. Если будет совершена ошибка, то в рамках суммы страхования весь ущерб будет возмещен;
8. Коммуникация в удобных мессенджерах, быстрое реагирование и оперативное решение всех возникающих вопросов.
Что стоит проверять в договоре?
Теперь разберемся каким требованиям должна отвечать бухгалтерская компания работающая удаленно и что обязательно нужно вносить в договор:
• Добросовестное исполнение принятых на себя обязательства в соответствии с действующим законодательством;
• Ведение учета хозяйственных и иных операций клиента на основе предоставленных первичных документов;
• Сдача работы в установленные сроки;
• Абсолютная конфиденциальность;
• Возврат документов после истечения договора;
• Финансовая ответственность за последствия просрочки подачи необходимых деклараций или неверно поданной информации, выражающуюся в компенсации наложенных налоговыми органами штрафов или пени, возникшие по вине бухгалтерской компании.