გასულ 2022 წელს საქართველოს ეკონომიკა, საქსტატის-ის მონაცემებით, 10,1%-ით გაიზარდა. ქვეყანაში რეკორდული რაოდენობის ახალი კომპანიები დარეგისტრირდა, რომელთა დიდი ნაწილი უცხოელებმა დაარეგისტრირეს. მათ, ვინც ახლა გეგმავს ბიზნესის გახსნას საქართველოში, დაინტერესდება, რატომ ჩამოდიან მეწარმეები მთელი მსოფლიოდან ამ მზიან ქვეყანაში თავიანთი ბიზნესის გასავითარებლად.
ჩვენ ვსაუბრობთ 10 ყველაზე პოპულარულ საგადასახადო შეღავათებზე, რომლებსაც კომპანიების მფლობელები აქტიურად იყენებენ საგადასახადო ტვირთის შესამცირებლად.
1. დღგ 0% კომპანიის წლიურ ბრუნვაზე 100 000 ლარამდე
საქართველოში დამატებული ღირებულების გადასახადი შეადგენს საქონლისა და მომსახურების ბრუნვის ან იმპორტის 18%-ს. თუმცა, მცირე წლიური ბრუნვისთვის, დღგ შეიძლება არ დაირიცხოს.
როგორ მივიღოთ სარგებელი: თუ თქვენი კომპანიის ბრუნვა ბოლო 12 თვის განმავლობაში არ აღემატება 100 000 ლარს, თქვენ არ გჭირდებათ დღგ-ს გადახდა.
(საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 165-ე მუხლი)
2. დღგ 0% საზღვარგარეთ ქართული კომპანიის მიერ გაწეული მომსახურებისთვის.
საქართველოში დამატებული ღირებულების გადასახადი არ არის გადახდილი მომსახურების ექსპორტზე.
როგორ მივიღოთ სარგებელი: თუ საქონლის ან მომსახურების მყიდველი იმყოფება საქართველოს ფარგლებს გარეთ, დღგ შეადგენს 0%-ს
(საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 172-ე მუხ. და 162-ე პრიმა 1-ლი პრიმა)
3. შეღავათიანი გადასახადები საერთაშორისო კომპანიებისთვის
საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი მნიშვნელოვნად ამცირებს საგადასახადო გადასახადებს:
- საშემოსავლო გადასახადი - 5% 15%-ის ნაცვლად;
- გადასახადი დივიდენდებზე - 0% ნაცვლად 5%.
(საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 23-ე მუხლი)
როგორ მივიღოთ სარგებელი: საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის მისაღებად აუცილებელია ბიზნესის დარეგისტრირება საქართველოში, ხოლო კომპანიის აქციონერთა 50%-ს უნდა ჰქონდეს არარეზიდენტის სტატუსი. ამავდროულად, თქვენ უნდა გახსოვდეთ შეზღუდვები საქმიანობის სახეობაზე და კომპანიის მინიმალური სამუშაო გამოცდილების შესახებ.
4. შეღავათიანი გადასახადები IT კომპანიებისთვის
ვირტუალური ზონის სპეციალური სტატუსის მისაღებად განაცხადი ინფორმაციული ტექნოლოგიების სფეროში მოღვაწე ქართულ კომპანიებს შეუძლიათ. ამ სტატუსის წყალობით, IT კომპანია წყვეტს გადასახადების გადასახადის გადახდას:
- საშემოსავლო გადასახადი საზღვარგარეთ პროდუქციის ან მომსახურების რეალიზაციიდან - 0%;
- დღგ საზღვარგარეთ გაყიდულ პროდუქტებზე - 0%;
- საექსპორტო ოპერაციებზე საბაჟო გადასახადი - 0%.
კომპანიას რჩება მხოლოდ 5%-იანი გადასახადის გადახდა დივიდენდებზე.
როგორ მივიღოთ შეღავათები: ვირტუალური ზონის სტატუსის მისაღებად უნდა აიღოთ სპეციალური ელექტრონული სერთიფიკატი, რომელიც გაძლევთ გადასახადების შეღავათიანი გადახდის უფლებას.
(მუხ. 99, მუხ. 162 1 პრიმა, საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 199 მუხ.)
5. შეღავათიანი გადასახადები თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის კომპანიებისთვის
საქართველოს ტერიტორიაზე სამი თავისუფალი ინდუსტრიული ზონაა: თბილისში, ქუთაისსა და ფოთში. თიზ-ში მდებარე საწარმოებს აქვთ შემდეგი უპირატესობები:
- დღგ - 0%;
- მოგების გადასახადი - 0%;
- გადასახადი დივიდენდებზე - 0%;
- ქონების გადასახადი - 0%;
- გადასახადი საქართველოს ტერიტორიაზე სასაქონლო ბრუნვიდან შემოსავალზე - 4%.
როგორ მივიღოთ შეღავათი: სტატუსის მისაღებად უნდა დაარეგისტრიროთ კომპანია საქართველოს ერთ-ერთ თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში. („თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 და მე-10 მუხ.)
6. შეღავათიანი გადასახადები მიკრობიზნესის სტატუსის მქონე ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის
თანამშრომლების გარეშე მომუშავე ინდივიდუალური მეწარმეები შეიძლება მთლიანად გათავისუფლდნენ საგადასახადო ტვირთისაგან.
როგორ მოვახდინოთ კვალიფიკაცია: 0%-იანი საგადასახადო განაკვეთის მქონე მიკრო ბიზნესად კვალიფიკაციისთვის ინდივიდუალურ მეწარმეს უნდა ჰქონდეს წლიური შემოსავალი არაუმეტეს 30 000 ლარისა.
(საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 84-ე მუხლი)
7. შეღავათიანი გადასახადები მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის
რეგისტრაციისას ყველაზე პოპულარული საგადასახადო სტატუსი არის მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე ინდივიდუალური მეწარმე. ინდივიდუალურ მეწარმეს უფლება აქვს აიყვანოს პერსონალი, ხოლო გადასახადის განაკვეთი მხოლოდ 1%-ია.
როგორ მოვახდინოთ კვალიფიკაცია: მცირე ბიზნესის კვალიფიკაციისთვის ინდივიდუალურ მეწარმეს უნდა ჰქონდეს წლიური შემოსავალი არაუმეტეს 500 000 ლარისა.
(საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 88-ე მუხლი)
8. საშემოსავლო გადასახადი 0% ბიზნესის განვითარებაში რეინვესტირებაზე
საქართველოს ტერიტორიაზე არსებობს კაპიტალის რეინვესტირების მოდელი, რომელშიც საშემოსავლო გადასახადი არ იბეგრება.
როგორ მივიღოთ კვალიფიკაცია: იქნება 0%-იანი საშემოსავლო გადასახადი, თუ კომპანია თავის კაპიტალის მიღწევებს ბიზნესის განვითარებაში განახორციელებს.
(საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 98 1 პრიმა მუხლი)
9. პირადი საშემოსავლო გადასახადი 0% საქართველოს ფარგლებს გარეთ შემოსავლის მიღებისას
საქართველოში პირადი საშემოსავლო გადასახადი 20%-ია. თუმცა, საგადასახადო რეზიდენტები საშემოსავლო გადასახადს იხდიან მხოლოდ შიდა წყაროებიდან მიღებულ შემოსავალზე.
როგორ მივიღოთ სარგებელი: პირადი საშემოსავლო გადასახადი იქნება 0%, თუ შემოსავალი მიიღება უცხოური წყაროებიდან.
( საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 80-ე და 82-ე მუხ.)
10. დასაქმებულთა საპენსიო შენატანები მხოლოდ 2%-ია.
ქართულ კომპანიაში დასაქმებულის რეგისტრაციისას დამსაქმებელი საპენსიო ფონდს უხდის სადაზღვევო პრემიას 2%-ის ოდენობით. დამატებით 2%-ს თანამშრომელი დამოუკიდებლად აკლებს ხელფასს.
როგორ მივიღოთ: მდე დამსაქმებელმა გადაიხადა საპენსიო შენატანების 2%, დასაქმებულს უნდა ჰქონდეს საქართველოს მოქალაქეობა ან მუდმივი საცხოვრებელი. უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს სამუშაოს ოფიციალური ნებართვა არ სჭირდებათ, მაგრამ საპენსიო დანაზოგზე დამოუკიდებლად მოუწევთ ზრუნვა.

Over 2022, the Georgian economy has grown by 10.1%, according to Sakstat. The country welcomed the registration of a record number of new companies, many of them owned by foreigners. Those planning to start their operations in Georgia might be wondering why entrepreneurs from across the world come to this sunny country to develop their businesses.
Read about the 10 most popular tax incentives actively employed by company owners to alleviate their tax burden and see if your business is eligible for preferential treatment.
1. 0% VAT for companies with annual turnover below 100,000 GEL
The value-added tax in Georgia is 18% of the turnover or import of goods and services. However, with low annual turnover, VAT might not be charged.
How to get the incentive: if your company's turnover over the past 12 months doesn't exceed 100,000 GEL, you don't have to pay VAT.
(art. 165 of the Tax Code of Georgia).
2.  0% TAV for services rendered by a Georgian company abroad
Value-added tax in Georgia is not paid on the export of services.
How to get the incentive: if the buyer of the goods or services is located outside of Georgia, VAT is 0%.
(art. 172 and art. 161 of Chapter 1 of the Tax Code of Georgia).
3. Tax preferences for international companies
The International Company status significantly reduces tax payments and might interest businesses with a high tax burden:
- 5% profit tax (instead of 15%)
- 5% personal income tax (instead of 15%)
- 0% dividend tax (instead of 5%)
(art. 23 of the Tax Code of Georgia).
How to get the incentive: to receive the International Company status, the business must be registered in Georgia with 50% of its shareholders not being Georgian residents. Restrictions on the minimum operation period of the company and its line of activity apply.
4. Tax preferences for IT companies
Georgia-operating companies in the sphere of information technology can receive a special status of a Virtual Zone. This status allows the IT company to stop paying a number of taxes:
-  0% tax on income from the sale of products or services abroad
- 0% VAT on products sold abroad
- 0% customs duty on export operations
The company only has to pay a 5% dividend tax.
How to get the incentive: to register as a Virtual Zone, the company has to receive a special electronic certificate granting the right to preferential payment of taxes.
(art. 99 and art. 162 of Chapter 1 of the Tax Code of Georgia).
5. Tax preferences for Free Industrial Zone companies
Georgia has three Free Industrial Zones: Tbilisi, Kutaisi, and Poti. Companies based in them receive the following preferences:
- 0% VAT
- 0% profit tax
- 0% dividend tax
- 0% property tax
- 4% tax on proceeds from goods turnover in the territory of Georgia
How to get the incentive: to receive the status, the company must be registered in one of Georgian Free Industrial Zones (art. 9 and art. 10 of the Law of Georgia "On Free Industrial Zone").
6. Tax preferences for Micro Businesses
Individual entrepreneurs working without employees may be completely exempted from the tax burden.
How to get the incentive: to qualify as a Micro Business with a 0% tax rate, the individual entrepreneur's income must not exceed 30,000 GEL.
(art. 84 of the Tax Code of Georgia).
7. Tax preferences for Small Businesses
The most popular tax status when registering is an individual entrepreneur with the status of a Small Business. Such entrepreneurs have the right to hire employees, and the tax rate will be only 1%.
How to get the incentive: to qualify as a Small Business, the individual entrepreneur's income must not exceed 500,000 GEL.
(art. 88 of the Tax Code of Georgia).
8. 0% profit tax when reinvesting into business development
Georgia has an economic model of capital reinvestment, in which the income tax is not levied.
How to get the incentive: the profit tax is 0%, as long as the company invests its capital gains in business development.
(art. 88 of Chapter 1 of the Tax Code of Georgia).
9. 0% personal income tax on income received outside of Georgia
The personal income tax in Georgia is 20%. However, tax residents must pay the income tax only on income received from domestic sources.
How to get the incentive: The personal income tax will be 0%, as long as it's received from foreign sources.
(art. 80 and art. 82 of the Tax Code of Georgia).
10. Pension contributions for employees are only 2%
When registering an employee in a Georgian company, the employer pays insurance premiums to the pension fund equal to 2%. The employee deducts an additional 2% from their salary.
How to get it: for the employer to pay the 2% pension contributions, the employee must be a Georgian citizen or permanent resident.  Foreign citizens don't require an official work permit, but they will have to take care of their pension savings on their own.