დღეისათვის მრავალი ქვეყნიდან ჩამოსული მეწარმე ირჩევს საქართველოში ბიზნესის დარეგისტრირებას, დაბალი გადასახადებისა და ბიზნესის ხელშეწყობის სხვადასხვა სახელმწიფო პროგრამების გამო. რაც თავისმხრივ ხელს უწყობს ბიზნესის განვითარებას.
მსოფლიო ბანკის «Doing Business»-ის რეიტინგში საქართველო ბიზნესის კეთების სიმარტივით მსოფლიოში მე-7 ადგილს იკავებს. ასეთი მაღალი შედეგი დიდწილად განპირობებულია ხელსაყრელი საგადასახადო სისტემის წყალობით.
2005 წელს საქართველოში განხორციელდა საგადასახადო რეფორმა, რის შედეგადაც 22 სახის გადასახადიდან კოდექსში მხოლოდ 6 სავალდებულო გადასახადი დარჩა:
საშემოსავლო გადასახადი - 20%;
დამატებული ღირებულების გადასახადი - 18%;
მოგების გადასახადი - 15%;
იმპორტის გადასახადი (საბაჟო გადასახადი) - 0%, 5% ან 12%;
ქონების გადასახადი - 1%-მდე;
აქციზის გადასახადი – განისაზღვრება საქონლისა და მომსახურების სახეობის მიხედვით.
დაბალი გადასახადების გარდა, საქართველოში დარეგისტრირებული კომპანიები კონკრეტული სტატუსის შესაბამისად, სარგებლობენ შეღავათიანი დაბეგვრის რეჟიმით. რაც მათ საშუალებას აძლევს შეიმსუბუქონ საგადასახადო ტვირთი. სტატუსს ანიჭებს შემოსავლების სამსახური კომპანიის იურიდიული ფორმის, საქმიანობის სახეობისა და წლიური ბრუნვის მიხედვით.
შეღავათიანი საგადასახადო რეჟიმი ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის
მიკრო ბიზნესის სტატუსი. თუ ინდივიდუალური მეწარმე მუშაობს დაქირავებული თანამშრომლების გარეშე, ხოლო წლიური შემოსავალი არ აღემატება 30 000 ლარს, ასეთ მეწარმეს შეიძლება მიენიჭოს მიკრო ბიზნესის სტატუსი. მიკრო ბიზნესი მთლიანად გათავისუფლებულია საგადასახადო ტვირთისაგან. მიკრობიზნესის სტატუსის მქონე ინდივიდუალური მეწარმე ვალდებულია აწარმოოს ბუღალტრული აღრიცხვა და წარადგინოს წლიური საგადასახადო დეკლარაცია დადგენილ თარიღამდე.
მცირე ბიზნესის სტატუსი. ეს საგადასახადო სტატუსი ყველაზე გავრცელებულია და ენიჭება 500 000 ლარამდე წლიური შემოსავლის მქონე ინდივიდუალურ მეწარმეს.გადასახადის განაკვეთი შემოსავლის მხოლოდ 1%-ია.
მიკრობიზნესისგან განსხვავებით, მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე ინდივიდუალურ მეწარმეს უფლება აქვს დაიქირავოს პერსონალი. მან უნდა აწარმოოს სათანადო აღრიცხვა და წარადგინოს ყოველთვიური საგადასახადო დეკლარაცია საანგარიშო მოხსენების მომდევნო თვის 15 რიცხვამდე.
თუ მეწარმის წლიური შემოსავალი 500 000 ლარს აღემატება, მცირე ბიზნესის სტატუსი მას რჩება მომდევნო 2 წლის განმავლობაში, მაგრამ გადასახადის განაკვეთი 3% - მდე გაიზრდება.
ფიქსიერბული გადასახადის გადამხდელის სტატუსი. განკუთვნილია მეწარმეებისთვის, რომლებიც ეწევიან გარკვეული ტიპის საქმიანობას როგორიცაა (მანიკურის სპეციალისტი, სტილისტი, მასაჟისტი, დალაქი, მანქანის მომსახურების სპეციალისტი, მცხობელი), რომელთაგან თითოეულს აქვს ფიქსირებული გადასახადის განაკვეთი. ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელი ვალდებულია გადაიხადოს გადასახადი ყოველი თვის მე-15 დღემდე. თუ მეწარმე დროებით არ მუშაობს, მან შეუძლია მიმართოს შემოსავლების სამსახურს და დროებით შეაჩეროს ფიქსირებული გადასახადის გადახდა.
საგადასახადო დეკლარაციის რეგისტრაცია. საქართველოში რეგისტრირებულ ყველა ბიზნესს უწევს საგადასახადო დეკლარაციის შევსება, რაც გარკვეულ სირთულეებთან შეიძლება იყოს დაკავშირებული. Jara Accounting- ი გთავაზობთ საგადასახადო დეკლარაციის დროულად მომზადებასა და წარდგენაში დახმარებას, ასევე საგადასახადო ტრენინგ სერვისებს, რისი წყალობითაც ყველა მეწარმე შეძლებს დამოუკიდებლად წარადგინოს სწორი მონაცემები პირველივე მცდელობისას და თავიდან აიცილოს ჯარიმები.
უცხო ქვეყნის მოქალაქის მიერ ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია. საქართველო ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი ქვეყანაა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის ბიზნესის დასაწყებად. საქართველოში ინდმეწარმის დარეგისტრირების შემთხვევაში შეგილიათ იცხოვროთ მსოლფიოს ნებიმსიერ ქვეყანაში და გადასახადები დისტანციურად გადაიხადოთ, მაშინაც კი, თუკი თქვენი საბანკო ანგარიშები სხვა იურისდიქციაშია დარეგისტრირებული. ასეთ შემთხვევაში, ინდივიდუალურ მეწარმეს გადასახადების გადახდა მესამე პირის მეშვეობით მოუწევს. სურვილის შემთხვევაში, ჯარა ექაუნთინგი დაგეხმარებათ დისტანციურად გადაიხადოთ გადასახადები.
შედარებითი ცხრილი: დაბეგვრის რეჟიმი $30 000 შემოსავლის მოქნე ბიზნესისთვის საქართველოში და ევროპის ქვეყნებში
Ქვეყანა | წლიური შემოსავალი აშშ დოლარში | გადასახადის განაკვეთი პროცენტებში | საგადასახადო ტვირთი წელიწადში აშშ დოლარში | სხვა შენატანები წელიწადში პროცენტულად | სხვა შენატანები წელიწადში აშშ დოლარში | წმინდა შემოსავალი წელიწადში |
საქართველო (მცირე ბიზნესი) | 30 000 | 1% | 300 | გათავისუფლებულია | 0 | 29 700 |
სერბეთი | 30 000 | 10% (შემოსავლები-ხარჯები) | 1909 წ.5 | მინიმალური ხელფასით 37,5%. | 905 | 27 186 |
ჩეხეთი | 30 000 | ფიქსირებული თანხა | 2954.4 | გათავისუფლებულია | 0 | 27 046 |
ლიტვა | 30 000 | 15% ( შემოსავალი-ხარჯები). ინდივიდუალური მეწარმეების არჩევით, შემოსავლის 30% შეღავათიანია. ხარჯები 10000 დოლარია | 1328.25 | 19.5%გათავისუფლებულია | 2145 წ | 26 527 |
ბულგარეთი | 30 000 | 15% | 4500 | გათავისუფლებულია | - | 25 500 |
პოლონეთი | 30 000 | 15% | 4 470 | ფიქსირებული თანხა პირველი 2 წლის განმავლობაში | 1,800 (შეღავათების ჩათვლით) | 23 730 |
ლატვია (თვითდასაქმებული პირი | 30 000 | 20% (ექვემდებარება 10,000 აშშ დოლარის ხარჯების გამოკლებას) | 4000 | 37,07% 500 ევროდან (597,35 აშშ დოლარი) და 5% სხვაობა მიღებულ შემოსავალსა და 500 ევროს (597,35 აშშ დოლარი) 10,000 აშშ დოლარის ხარჯების გამოკლებით. | 2850.48 | 23149,52 |
ესტონეთი | 30 000 | 20% (ექვემდებარება 10,000 აშშ დოლარის ხარჯების გამოკლებას + 33% სოციალური გადასახადს + 6,000 ევრო დაუბეგრავი შემოსავალი | 1 575 | 2% (დაგროვებითი პენსია) + 33% სოციალური გადასახადი შემოსავლის ოდენობაზე გამოქვითვით | 4 355 | 23 070 |
მონტენეგრო | 30 000 | 9% + დამატება. გადასახადი 13% | 2135.7 (ექვემდებარება ხარჯების 30%-ის დაკლებას და დამატებით გადასახადს 13%). | ქვეყნის საშუალო ხელფასის 33.8%. | 5684.72 | 22179,58 |
შპს-სთვის შეღავათიანი საგადასახადო რეჟიმი
თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები. საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედებს თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმით. ასეთი ზონები სამ რეგიონშია გახსნილი : თბილისში, ქუთაისსა და ფოთში. თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში მდებარე საწარმოებს აქვთ შემდეგი უპირატესობები:
საშემოსავლო გადასახადი - 0%;
დივიდენდის გადასახადი - 0%;
დამატებული ღირებულების გადასახადი - 0%;
ქონების გადასახადი - 0%;
საქართველოში საქონლის ყიდვა-გაყიდვის შემთხვევაში გადასახადი იქნება ფაქტობრივი შემოსავლის 4%.
ვირტუალური ზონის სტატუსი. ვირტუალური ზონის სპეციალური სტატუსის მიღება შეუძლიათ საქართველოში მოქმედ საინფორმაციო ტექნოლოგიების კომპანიებს, რომლებიც ქვეყნის იურისდიქციაში ქმნიან პრუდქტს, ხოლო რეალიზაციას ახდენენ მის საზღვრებს გარეთ. ასეთ შემთხვევაში მეწარმეები ყველა გადასახადისგან თავისუფლდებიან, გარდა დივიდენდის გადასახადისა, რომლის განაკვეთი 5%ს შეადგენს.
საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი. ასეთი შეღავათიანი პროგრამა დიდი ბრუნვის მქონე კომპანიებისთვის იქნება საინტერესო.საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის მისაღებად ბიზნესი საქართველოში უნდა იყოს რეგისტრირებული და მისი აქციონერების 50%-ს უნდა ჰქონდეს არარეზიდენტის სტატუსი. ამასთან, გასათვალისწინებელია შეზღუდვები კომპანიის მინიმალურ სამუშაო გამოცდილებისა და საქმიანობის მიხედვით. საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი გაძლევთ უფლებას ისარგებლოთ შემდეგი შეღავათებით:
საშემოსავლო გადასახადი — 5% (ნაცვლად 20%);
მოგების გადასახადი — 5% (ნაცვლად 15%);
გადასახადი დივიდენდებზე - 0% (ნაცვლად 5%).
გარდა ამისა, საქართველოში მოქმედებს კაპიტალის დაბეგვრის ესტონური მოდელი, რაც მოგების გადსახადისგან ათავისუფლებს კომპანია ახორციელებს მიღებული მოგების რეინვესტიციას საწარმოს განვითარებაში.
გადასახადების დაბალი განაკვეთები, მარტივი საკანონმდებლო ბაზა და ბიზნესის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამები საქართველოს ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველ ქვეყნად აქცევს ბიზნესის განვითარებისთვის. აქ ბიზნესის კეთება მარტივია და სახელმწიფოს მთელი ძალისხმევა მიმართულია სამეწარმეო საქმიანობის განვითAრებისკენ.
თუ საქართველოში ბიზნესის კეთება გადაწყვიტეთ ან გაგიჩნდათ შეკითხვა საგადასახდო დაბეგვრასთან ან/და ფინანსებთან დაკავშირებით, Jara Accounting-ის სპეციალისტები მზად არიან დაგეხმარონ.

Предприниматели из разных стран сегодня предпочитают открывать компании в Грузии. Здесь низкие налоги и множество государственных программ, способствующих развитию бизнеса. В рейтинге всемирного банка «Doing Business» Грузия занимает 7 место в мире по простоте ведения предпринимательской деятельности. Такой высокий результат присвоен во многом благодаря выгодной системе налогообложения.
В 2005 году в Грузии состоялась налоговая реформа, по итогам которой из 22 видов налогов в кодексе осталось всего 6 обязательных выплат:
- Подоходный налог с граждан — 20 %;
- Налог на добавленную стоимость — 18 %;
- Налог на прибыль — 15 %;
- Налог на импорт (таможенная пошлина) — 0%, 5% или 12%;
- Налог на имущество — до 1 %;
- Акциз — нефиксированная сумма, зависящая от видов товаров и услуг.
Помимо низких налоговых ставок грузинские компании активно используют льготные статусы налогообложения, позволяющие оптимизировать налоговую нагрузку. Статус присваивается налоговой службой в зависимости от организационно-правовой формы, вида деятельности и годового оборота фирмы.
Льготный режим налогообложения для ИП
Статус микробизнеса. Если ИП работает без наемных сотрудников, а годовой доход не превышает 30 000 лари, такому предпринимателю может быть присвоен статус микробизнеса. Это означает, что он полностью освобождается от налоговой нагрузки. ИП со статусом микробизнеса обязан вести бухгалтерский учет и ежегодно подавать налоговую декларацию в установленный срок.
Статус малого бизнеса. Данный налоговый статус считается самым востребованным и присваивается индивидуальному предпринимателю с годовым доходом до 500 000 лари. Налоговая ставка при этом составляет всего 1%.
В отличие от микробизнеса, владелец ИП с малым статусом имеет право нанимать персонал. Ему необходимо исправно вести бухучет и ежемесячно подавать налоговую декларацию до 15 числа месяца, следующего за отчетным.
Если годовой доход предпринимателя превышает 500 000 лари, статус малого бизнеса остается за ним в течение последующих 2 лет, однако налоговая ставка будет уже 3%.
Статус плательщика фиксированного налога. Еще один специальный налоговый режим предназначается для предпринимателей, занимающихся определенным видом деятельности (мастер маникюра, стилист, массажист, парикмахер, специалист автосервиса, пекарь), каждый из которых имеет фиксированную налоговую ставку. Фиксированный налогоплательщик обязан уплачивать налог до 15 числа каждого месяца. Если предприниматель временно не работает, ему следует обратиться в налоговую службу с заявлением об освобождении от уплаты налогов на этот период.
Оформление налоговой декларации. У владельцев бизнеса в Грузии нередко возникают сложности с заполнением налоговой декларации. Компания Jara Accounting помогает подготовить и своевременно подать декларацию в налоговую службу, а также предлагает услуги по обучению оформлению налоговых деклараций, благодаря которому каждый предприниматель самостоятельно сможет подать корректные данные с первой попытки и без штрафных санкций.
Открытие компании иностранными гражданами. Грузия является одной из наиболее привлекательных стран для открытия ИП иностранными гражданами. Вы можете проживать в любой стране мира, имея грузинскую компанию. При этом даже банковский счет может быть оформлен в другой юрисдикции. Оплатить налоги такая фирма сможет через третьих лиц. В этом случае в банке заполняется идентификационный код организации, за которую уплачивается налог.
Льготная система налогообложения для малого бизнеса позволяет грузинским компаниям занимать лидирующие позиции по годовому доходу среди других европейских представителей.
Сравнительная таблица с указанием чистого годового дохода предпринимателей нескольких стран Европы с годовой выручкой в 30 000 $.
Страна  | Размер годовой выручки в долл. США  | Налоговая ставка в процентах  | Налоговая нагрузка в год в долл. США  | Иные взносы в год в процентах  | Иные взносы в год в долл. США  | Чистый доход в год  |
Грузия (малый бизнес)  | 30 000  | 1%  | 300  | Отсутствуют  | 0  | 29 700  |
Сербия  | 30 000  | 10% (доходы-расходы)  | 1 909,5  | 37,5% с минимальной ЗП  | 905  | 27 186  |
Чехия  | 30 000  | Фиксированная сумма  | 2 954,4  | Отсутствуют  | 0  | 27 046  |
Литва  | 30 000  | 15 % (доходы-расходы). По выбору ИП 30% доходов льготируется. Расходы составляют 10 000$  | 1 328,25  | 19,5%  | 2 145  | 26 527  |
Болгария  | 30 000  | 15%  | 4 500  | Отсутствуют  | -  | 25 500  |
Польша  | 30 000  | 15%  | 4 470  | Фиксированная сумма в первые 2 года  | 1 800 (с учетом льгот)  | 23 730  |
Латвия (самозанятое лицо  | 30 000  | 20% (с учетом вычета расходов 10 000$)  | 4 000  | 37,07% от 500 евро (597,35$) и 5% от разницы между полученным доходом и 500 евро (597,35$) за вычетом расходов в 10 000$  | 2 850,48  | 23 149,52  |
Эстония  | 30 000  | 20% (с учетом вычета расходов в 10 000$ + социальный налог 33% + 6 000 евро необлагаемого дохода  | 1 575  | 2% (накоп. пенс.)+33% социальный налог от суммы дохода с вычетами  | 4 355  | 23 070  |
Черногория  | 30 000  | 9% + доп. налог 13%  | 2 135,7 (с учетом вычета 30% расходов и доп. Налога 13%)  | 33,8% от средней заработной платы по стране  | 5 684,72  | 22 179,58  |
Льготный режим налогообложения для ООО
Свободные индустриальные зоны. На территории Грузии действуют свободные индустриальные зоны с особым режимом налогообложения. Сейчас такие зоны открыты в трех регионах: Тбилиси, Кутаиси и Поти. Предприятия, находящиеся в свободной индустриальной зоне, имеют следующие преимущества:
- налог на прибыль ‒ 0%;
- дополнительные взносы за дивиденды ‒ 0%;
- Налог на добавленную стоимость ‒ 0%;
- налог на имущество ‒ 0%;
- при закупке и продаже товара на территории Грузии налог составит 4% от фактической выручки.
Статус виртуальной зоны. Компании в сфере информационных технологий, работающие на территории Грузии, могут получить специальный статус виртуальной зоны. После этого IT-бизнес освобождается от уплаты налога на прибыль и НДС от реализации продукции или услуг за пределами Грузии, а также таможенной пошлины по экспортным операциям.
Компании выдается электронный сертификат, подтверждающий право на льготную оплату налогов. Фактически фирме остается оплачивать только налог на дивиденды в размере 5%.
Статус международной компании. Такая льготная программа будет интересна компаниям с большим объемом налогообложения. Чтобы получить статус международной компании, бизнес должен быть зарегистрирован в Грузии, а 50% его акционеров должны иметь статус нерезидента. При этом следует учитывать ограничения по минимальному стажу работы компании и ее виду деятельности. Статус международной компании дает право на применение следующих льгот:
подоходный налог — 5% (вместо 20%);
налог на прибыль — 5% (вместо 15%);
налог на дивиденды — 0% (вместо 5%).
Кроме того, в Грузии действует экономическая модель реинвестирования капитала, при которой налог на прибыль не взимается, если реинвестировать прирост капитала в развитие бизнеса.
Низкие налоговые ставки, лояльное законодательство и наличие льготных государственных программ делает Грузию одной самых привлекательных стран для развития бизнеса. Вести дела здесь просто, и все усилия государства направлены на дальнейшее развитие предпринимательства в стране.
Если вы решили открыть компанию в Грузии или у вас возникли вопросы в сфере финансов и налогообложения, специалисты Jara Accounting помогут разобраться в тонкостях грузинского законодательства и возьмут на себя все задачи по регистрации и сопровождению вашего бизнеса.