ინვენტარიზაცია რესტორანში საზოგადოებრივ კვებაში მუშაობის სავალდებულო ნაწილია. ინვენტარიზაციის ჩატარება გეხმარებათ, შეადაროთ ბუღალტრულ პროგრამაში არსებული ნაშთები ფაქტობრივ ნაშთებს, დროულად გამოავლინოთ დანაკლისი და იპოვოთ მისი მიზეზი.
იმისათვის, რომ გამოირიცხოს გადახარჯვა სამზარეულოში და შეწყდეს მოგების დაკარგვა, ჩვენ მოგიმზადეთ სტატია, რომელშიც მოგიყვებით, თუ რა პერიოდულობით უნდა ჩაატაროთ ინვენტარიზაცია კაფეში ან რესტორანში, ვინ უნდა ჩაატაროს ის, როგორ უნდა ასახოთ სწორად აღრიცხვაში მისი შედეგები და რა დასკვნები შეიძლება გააკეთოს ხელმძღვანელმა.
რა პერიოდულობით უნდა ჩატარდეს ინვენტარიზაცია რესტორნებსა და საზოგადოებრივი კვების სხვა დაწესებულებებში
ინვენტარიზაცია კაფეში, რესტორანსა ან ბარში შეიძლება იყოს გეგმიური და არაგეგმიური.
გეგმიური ინვენტარიზაცია ტარდება თანამშრომლებისთვის ცნობილი პერიოდულობით:
- თვეში ერთხელ. როგორც წესი, ის ვრცელდება პროდუქტებზე, ასევე საყოფაცხოვრებო ქიმიასა და სხვა სამეურნეო საქონელზე, რომლებიც დაწესებულებაში გამოიყენება.
- კვირაში ერთხელ. ჩვეულებრივ, ამ სიხშირით კონტროლდება პროდუქტების ნარჩენები.
- დღეში ერთხელ. ეს შეიძლება იყოს, მაგალითად, ალკოჰოლის ნარჩენების შემოწმება ბარში ცვლის დახურვის შემდეგ. იშვიათად გამოიყენება დიდი შრომატევადობის გამო.
არაგეგმიური ინვენტარიზაციის ჩატარება ნებისმიერ მომენტში გაფრთხილების გარეშე შეიძლება: მაგალითად, თუკი რომელიმე თანამშრომელი ეჭვმიტანილია მოპარვაში.
ინვენტარიზაციის პროცესში მოწმდება როგორც ცალკეული პოზიციები, ისე მთლიანად ნარჩენები, მიზნების მიხედვით.
როგორ ჩაატაროთ ინვენტარიზაცია
პასუხისმგებელი ნარჩენების შემოწმებაზე შეიძლება იყოს მმართველი, მთავარი მზარეული ან ბარმენი - ის, ვინც ხელმძღვანელობს თანამშრომლებს და აკონტროლებს მათ მუშაობას. ასევე აუცილებლად უნდა ესწრებოდეს ბუღალტერიის თანამშრომელი.
ინვენტარიზაციის დაწყებამდე იქმნება კომისია, გამოიცემა ბრძანება ინვენტარიზაციის ჩატარების შესახებ, ასევე იბეჭდება უწყისები, რომლებშიც ასახავენ ინვენტარიზაციის შედეგებს.
ინვენტარიზაციის დასრულების შემდეგ მასში მონაწილე ყველა თანამშრომელმა ხელი უნდა მოაწეროს, რითიც დაადასტურებენ, რომ ეთანხმებიან უწყისში ასახულ მონაცემებს.
შემდეგ უწყისს გადასცემენ ბუღალტერიას, რათა ბუღალტერმა შეადგინოს სხვადასხვაობების აქტი ინვენტარიზაციის შედეგების მიხედვით.
რა შეიძლება გამოავლინოს ინვენტარიზაციამ ბარში, კაფეში ან რესტორანში
წარმოგიდგენთ აღრიცხვის ყველაზე გავრცელებული შეცდომებს, რომლებიც აღმოჩენილია ინვენტარიზაციის პროცესში:
- სხვადასხვაობები აღრიცხვის ერთეულებში. მაგალითად, ისეც ხდება, რომ ერთჯერად ჭურჭელს საკვებისთვის შემოსავლებში აღრიცხავენ შეფუთვებით, ხოლო ჩამოწერისას- ცალობით.
- პოზიციების დუბლირება. თუკი მიღებისას საქონელს უწოდეს „ყავა ნესკაფე“, ხოლო ჩამოწერისას - „ნესკაფე ყავა“, ინვენტარიზაციის დროს მიიღებთ სხვადასხვაობას დოკუმენტში არსებულ და ფაქტობრივ ნაშთებს შორის.
- მზარეულები და ბარმენები არღვევენ კერძებისა და სასმელების მომზადების ტექნოლოგიას. ტექნოლოგიური ბარათის მიხედვით ერთ პორციაზე მიდის ინგრედიენტების ერთი რაოდენობა, სინამდვილეში კი - სხვა, წარმოიქმნება გადახარჯვა.
- შეცდომები ტექნოლოგიურ ბარათებში. თუკი ხშირად არ ემთხვევა ნაშთები ერთსა და იმავე პოზიციაზე, შეამოწმეთ იმ კერძების ტექნოლოგიური ბარათები, რომელთა მოსამზადებლადაც ეს პროდუქტები გამოიყენება. შესაძლოა, ინგრედიენტების საჭირო რაოდენობა არასწორადაა გამოთვლილი.
- ქურდობა. მასთან ბრძოლაში გვეხმარება იმ პროდუქტების ნარჩენების პერიოდული არაგეგმიური შემოწმება, რომლებიც გამოიყენება მენიუში არსებული ყველაზე პოპულარული პოზიციების მოსამზადებლად.
როგორ მოვიქცეთ სხვადასხვაობების გამოვლენისას
საჭიროა, რომ მმართველთან ან სხვა პასუხისმგებელ თანამშრომელთან ერთად გააანალიზოთ შედეგები და გადაწყვიტოთ, როგორ მოიქცეთ.
როცა სახეზეა საცალო პროდუქციის (საკვების, ერთჯერადი ჭურჭლის, მინერალური წყლის, ლუდისა და ა.შ. ხონჩები) ხელახალი დახარისხება, პირველ რიგში უნდა შემოწმდეს მიმწოდებლის ზედნადებები.
თუკი იქ ყველაფერი სწორია, სხვადასხვაობები შეიძლება გაჩნდეს რამდენიმე მიზეზის გამო: ვიღაც იპარავს; თანამშრომელმა მოაცილა ვადაგასული ან დაზიანებული საქონელი, მაგრამ არ ჩამოწერა; ვიღაცამ უყურადღებობა გამოიჩინა პროდუქციის პარტიის შემოსავლებში აღრიცხვისას.
თუკი პრობლემა ინგრედიენტებს უკავშირდება: ხელახლა შეამოწმეთ იმ კერძების ტექნოლოგიური ბარათები, რომლებშიც ეს ინგრედიენტები გამოიყენება. დარწმუნდით, რომ მზარეულებმა და ბარმენებმა იციან, როგორ წაიკითხონ ტექნოლოგიური ბარათები და იცავენ რეცეპტურას. საჭიროების შემთხვევაში ორგანიზება გაუწიეთ დამატებით სწავლებას. ნებისმიერი დანაკლისი მოწმობს პრობლემის შესახებ და საჭიროებს გულდასმით შემოწმებას.
თუკი დამნაშავე ვერ გამოვლინდა, თანხა ჩვეულებრივ ნაწილდება მატერიალურად პასუხისმგებელ პირებს შორის, როგორებიცაა: მზარეულები, ბარმენები, ოფიციანტები, ადმინისტრატორები.
ვადაგასული და დაზიანებული საქონლის ჩამოწერის გარეშე იშვიათად გამოხვალთ: coffee inn და სწრაფი კვებისთვის ნორმა შეადგენს შესყიდვების საერთო რაოდენობის 5%-ს, რესტორნებისა და კაფეებისთვის, სადაც კერძები შეკვეთით მზადდება - 3%.
თუკი პროცენტი მეტია, უნდა გაარკვიოთ მიზეზები და მიიღოთ ზომები სიტუაციის გასაუმჯობესებლად.
ვადაგასული და დაზიანებული საქონლის ჩამოწერას დამოუკიდებლად ვერ შეძლებთ. უნდა მოიწვიოთ საგადასახადოს წარმომადგენელი და მისი თანდასწრებით აწარმოოთ ვადაგასული და დაზიანებული საქონლის წუნდება და უტილიზაცია.
უტილიზაციას დაქვემდებარებული საქონლის ჩამოწერა შემდეგნაირად ხდება: საგადასახადო კაბინეტში ივსება განცხადება „ვადაგადასული და/ან გამოუსადეგარი სასაქონლო-მატერიალური ფასეულობის ჩამოწერის შესახებ დოკუმენტის დადასტურება“, გაგზავნის შემდეგ 2 სამუშაო დღის განმავლობაში თუკი არ მივიღეთ არანაირი უკუკავშირი საგადასახადო სამსახურისგან, უტილიზაციას მათ გარეშე ვახორციელებთ, თუკი მივიღეთ რაიმე სახის შეტყობინება, ვმოქმედებთ მის შესაბამისად.
ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენი განმარტებების წყალობით ინვენტარიზაცია რესტორანში, კაფეში ან ბარში უფრო სწრაფად და მარტივად ჩატარდება, ხოლო დანაკლისი იშვიათობა იქნება!

Inventory control in a cafe, restaurant, or bar: whom to entrust and what to do with the results
Stocktaking helps to compare the balances in the accounting program with the actual, to detect shortages on time and find their cause.
To avoid overspending in the kitchen and stop losing profits we prepared an article for you, where we shall tell you how often you need to inventory in a cafe or restaurant, who should conduct it, how to correctly record its results, and what kind of conclusions can be drawn by a manager.
How often should restaurants and other catering establishments carry out an inventory?
Inventory in a cafe, restaurant, or bar can be routine or unscheduled.
Routine inventory is carried out with a certain frequency known to the employees:
• Once a month. As a rule, it applies to food, as well as household chemicals and other household goods used in the establishment;
• Once a week. Usually, it is the frequency of checking product remainders;
• Once a day. This may be, for example, a check of alcohol remainders in the bar after the shift closes. It is rarely used because it is very labour-consuming.
Unscheduled inventories can be arranged at any time without warning, for example, if one of the employees is suspected of theft.
During the inventory, both individual items and remainders ,in general, are verified, depending on the objectives.
Who conducts the inventory?
The manager, chef, or barmen - the one who supervises the employees and controls their work - may be responsible for checking the remainder. A member of the accounting department must also be present.
Before the inventory control, there shall be created a commission, shall be issued an order to conduct an inventory, and shall be printed statements in which the results of the inventory shall be recorded.
Upon completion of the inventory, all employees who participated in it must sign it confirming that they agree with the data recorded in the statement.
Later on, the statement shall be submitted to the accounting department for the accountant to draw up an act of discrepancies based on the results of the inventory.
What can reveal an inventory in a bar, cafe, or restaurant?
Here are the most common accounting errors that are discovered during an inventory:
• Discrepancies in accounting units. It happens, for example, that disposable cutlery for food is entered in records in packs, but is written off by the piece.
• Duplication of items. While accepting the products it is called "coffee Nescafe ", and when writing off - "Nescafe coffee", during inventory you will receive discrepancies between balances according to documents and actual.
• Cooks and bartenders violate the food and drinks technology. One quantity of ingredients is used per serving according to the technological chart, but in reality, another quantity is used, resulting in overconsumption.
• Errors in the technological chart. If remainders of the same positions do not coincide often, check the technological chart of the dishes for which these products are used. Maybe you have miscalculated the number of ingredients needed.
• Theft. Periodic unscheduled checks of product remainder that are used to prepare the most popular menu items help to fight it.
How to proceed if discrepancies are identified
It is necessary to analyse the results together with the manager or other responsible employees and decide what to do next.
When there is a regrading of piece products (food trays, disposable dishes, mineral water, beer, etc.), the first thing to do is to check the consignment notes from the supplier.
If everything is correct, the discrepancies can arise for several reasons: someone steals; an employee had removed expired or damaged goods, but did not write them off; someone was inattentive when entering the batch of products in the books.
If there is a problem with the ingredients: double-check the technological charts of the dishes in which they are used. Make sure the cooks and bartenders understand how to read the technical charts and follow the recipe. Provide additional training if needed. Any shortage is indicative of a problem and needs to be thoroughly investigated.
If a culprit has not been identified, the amount is usually distributed among the materially responsible persons: cooks, bartenders, waiters, and administrators.
It is rarely possible to do without writing off expired and damaged goods: for coffee shops and fast food, the norm is 5% of the total volume of purchases, for restaurants and cafes, where meals are prepared to order - 3%.
If the percentage is higher, it is necessary to figure out a reason and take measures to improve the situation.
You cannot write off expired and damaged goods independently. You need to invite a representative of the tax authority to perform the rejection and disposal of expired and damaged goods in his/her presence.
Disposable goods are written off as follows: in the tax account an application "Confirmation of the document on the expired and/or useless inventory write off " must be filled out; if you do not receive any feedback from the tax office within 2 working days after sending, you shall dispose of it without their presence, if you receive any message - act on its basis.
We hope that our explanations will help to conduct inventory faster and easier in a restaurant, cafe, or bar, and shortages will become rare.